Żeby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują naszej opieki, odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest dla nich podłoże, w którym będą czuć się dobrze, zapewniając tym samym obfite plony. To niemożliwe w zbyt kwaśnej glebie. Co zrobić, jak taką mamy? Jak poprawić jej pH?
- Dlaczego pH jest tak ważne dla roślin? Jakie jest dla nich szkodliwe?
- Jak zaradzić tym problemom?
- O czym dodatkowo pamiętać?
Dlaczego pH jest tak ważne dla roślin? Jakie jest dla nich szkodliwe?
Istnieje wiele czynników mających duży wpływ na jakość gleby, co przekłada się oczywiście na kondycję roślin. Żeby ocenić, jaka jest jej jakość, powinniśmy sprawdzić jej pH. To kluczowy parametr, decydujący o tym, jak rozwijają się plony. Większość roślin lubi pH w przedziale od 5,5 pH (lekko kwaśny) do 7,5 pH (obojętny). Najgorszy dla nich jest pH poniżej 5,0 (nadmierna kwasowość), gdyż w takich warunkach wytwarza się bardzo dużo aktywnego glinu i manganu. Pierwiastki te sprawiają, że korzenie roślin nie mogą normalnie się rozwijać. A przecież system korzeniowy to być albo nie być dla zielonych okazów. Przez zbyt dużą kwasowość zostanie on zredukowany, rośliny więc nie mogą rosnąć, mają ograniczoną możliwość pobierania wody i składników pokarmowych z gleby.
Jak zaradzić tym problemom?
Jak widać, zbyt kwaśna gleba to problemy z uprawami. Nawet jak będą rosnąć, to nie tak, jak powinny, stając się karłowate czy nie dając obfitych plonów. Na szczęście jest na to recepta – użycie wapna nawozowego. To substancja zasadowa o pH wyższym niż 7, więc idealna dla przeciwwagi dla zbyt kwaśnych gleb. Dostępne są różne rodzaje wapna – wapniowe, magnezowe i dolomitowe.
Nawozy wapniowe nie tylko regulują odczyn, wzbogacają glebę w materię organiczną, jak kwasy humusowe, ale też w pożyteczne mikroorganizmy. Równie zbawienne działanie ma wapno magnezowe, bo połączenie wapna i magnezu wpływa na efektywne przemieszczanie się związków mineralnych w roślinach, co umożliwia przyspieszony start wegetacji roślin. Tak samo działa wapno dolomitowe, zwiększając plony, wzmacniając rośliny, poprawiając jednocześnie jakość gleby oraz próchnicy.
Niezależnie od tego, jakie wapno wybierzemy, warto wiedzieć, jak je stosować. Można po prostu rozsypać na powierzchni gleby, co przynosi dość dobre rezultaty. Innym sposobem jest wapnowanie wgłębne lub wymieszanie wapna z glebą podczas przygotowywania gleby do sadzenia. Bardzo ważne jest też dawkowanie. Zawsze sprawdzajmy zalecenie producenta, aby nie przesadzić lub nie dodać za małą ilość wapnia.
O czym dodatkowo pamiętać?
Wapno nawozowe to absolutna podstawa, lecz trzeba też pamiętać o innych kluczowych zadaniach. Niezwykle istotne jest regularne testowanie pH gleby, w czym pomogą dostępne na rynku testy pH. W wielu sytuacjach to wystarczy, ale można też zlecić profesjonalne badania gleby. Istotne są też inne niezawodne metody poprawy pH gleby, szczególnie stosowanie organicznych materiałów typu kompost. Przyczyniają się one do efektywnego zrównoważenia pH.
Podsumowując, każdy ogrodnik czy rolnik musi pamiętać o tym, jak ważne jest pH gleby. Jej monitoring pozwoli utrzymać ją w odpowiednim, przyjaznym dla wzrostu roślin, stanie, ograniczając nadmierną kwasowość. Jak udowodniliśmy w artykule, sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie wapna nawozowego, dlatego nie możemy nigdy o nim zapominać.
Odkryj wysokiej jakości wapno nawozowe od INDUSTRIA S.A.!
Oferujemy wapno nawozowe najwyższej jakości, które zapewni Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują do pełnego rozwoju. Razem zadbajmy o lepszą przyszłość Twoich upraw!